×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 525
در برخي كاربردها ذرات معدني به عنوان تقويت كننده پليمرها استفاده مي‌شوند. ذرات معدني به شرط دارا بودن نسبت aspect (طول به قطرd/l) كافي و چسبندگي مناسب به ماتريس پليمري، خواص خوبي به پليمر مي‌دهند. اين الياف به راحتي فرآورش مي‌شوند و كمتر مي‌شكنند و فرسايش كمي در تجهيزات توليد ايجاد مي‌كنند.

در برخي كاربردها ذرات معدني به عنوان تقويت كننده پليمرها استفاده مي‌شوند.
ذرات معدني به شرط دارا بودن نسبت 
aspect (طول به قطرd/l) كافي و چسبندگي مناسب به ماتريس پليمري، خواص خوبي به پليمر مي‌دهند. اين الياف به راحتي فرآورش مي‌شوند و كمتر مي‌شكنند و فرسايش كمي در تجهيزات توليد ايجاد مي‌كنند. گاهي اوقات طبيعت شيميايي اين مواد مي‌تواند ويژگي‌هايي چون مقاومت شعله در پليمر ايجاد مي‌نمايد.
علاوه بر محصولات طبيعي مانند ولاستونيت (wolastonite ) و آزبست، اين الياف شامل محصولات مصنوعي مانند كربنات كلسيمِ ته نشين شده و سولفات كلسيم نيز مي‌باشد. همچنين گاهي الياف بر پايه آلومينا و بر (boron) به منظور ايجاد خواص ويژه در كامپوزيت بكار برده مي‌شوند. اين سيستم‌ها نه تنها استحكام خوبي دارند، بلكه داراي خواص هدايت حرارتي و الكتريكي و مقاومت فرسايش نيز مي‌باشند.
در گذشته تنها دو محصول طبيعي، داراي صرفه اقتصادي بود كه آزبست و ولاستونيت ناميده مي‌شوند. به دليل شرايط زيست محيطي ديگر از آزبست به عنوان تقويت كننده استفاده نمي‌شود.
ولاستونيت در طبيعت بصورت سوزني شكل وجود دارد و بيان شده كه داراي سميت كمي است. اين ماده پس از استخراج بصورت پودري سفيد رنگ با l/d ‌هاي مختلف بدست مي‌آيد. بالاترين نسبت aspect قابل دستيابي در اين الياف20:1 مي‌باشد. اين امر پتانسيل تقويت كنندگي اين ماده را كاهش مي‌دهد. با اين وجود، محدوده‌اي از مصولات با انجام اصلاح سطح به منظور بهبود چسبندگي وجود دارد. عليرغم پايين بودنl/d، ولاستونيت مي‌تواند تلفيق خوبي از خواص با يك قيمت معقول ايجاد نمايد، بويژه وقتي به همراه الياف شيشه استفاده شود.

تعدادي از مواد معدني مي‌توانند به روش ته نشيني از محلول به صورت ذرات سوزني شكل در آيند و به عنوان تقويت كننده‌هاي تجاري استفاده شوند. از جمله اين مواد مي‌توان به كربنات كلسيم تهيه شده به روش ته نشين، سولفات كلسيم، اكسي سولفات و فسفات منيزيم اشاره نمود. نسبت

l/d اين مواد بين 1 :20 تا1:100 مي‌باشد.

الياف آلومينا:

در تئوري آلومينا مي‌تواند به عنوان يك ماده با استحكام بالا مطرح باشد. پيوندهاي چند ظرفيتي اشتراكي قوي اين ماده موجب ايجاد كريستال‌هاي محكم با مدول شصت گيگاپاسكال و مقاومت حرارتي بالا مي‌شود. در عمل پلي كريستالينهاي آلومينا به عنوان يك سراميك مهندسي مطرح هستند. افزودن ساير اكسيدها مي‌تواند به فرآورش، تراكم و كنترل اندازه ذرات كمك كند. به دو دليل بسط الياف پيوسته آلومينا به كندي صورت مي‌گيرد:
اول آنكه دانسيتة آن نسبتا بالا خواهد بود و براي كاربردهايي كه خواص ويژه اهميت دارند، جذاب نيست. و دوم اينكه آلومينا، مانند شيشه داراي خواص ذوب و ريسندگي مذاب نيست و اصولا تهيه الياف عاري از حباب (

الياف بُر

بُر يك ماده مناسب براي ساخت الياف با كارايي بالاست. اتمهاي سبك بُر چند ظرفيتي هستند و پيوندهاي با ظرفيت بالا ايجاد مي‌نمايند و در عين حال دانسيته پاييني دارند. توليد تجاري الياف بُر، انحصارا توسط روش

free‌-void) بسيار مشكل است.deposition بخار شيميايي (Cvd =‌Deposition vapour chemical) انجام مي‌گيرد.
بُر شكل deposite شده فاز بخار روي رشته نازكي از يك فلز نسوز (معمولا تنگستن) به قطر m m 12 است. رشته تنگستن به عنوان بستر deposition عمل مي‌نمايد. هم‌ هاليد بُر و هم هيدريد بُر براي انتقال بُر به بستر رشته‌اي استفاده مي‌شوند. در يك سيتم‌هاليدي، هيدروژن براي احياء‌ هاليد به بُر استفاده مي‌شود. در سيستم هيدريدي، از تخريب حرارتي در فشار پايين استفاده مي‌شود.
قطر رشته‌هاي بر صد ميكرومتر مي‌باشد و استحكام كششي آنها مي‌تواند در محدودة دو تا چهار گيگاپاسكال و مدول آنها در حدود سيصد و هشتاد مگاپاسكال باشد.

 در مجموع مي‌توان گفت اين الياف خواص بسيار جالبي دارند ولي گران قيمتند.

فروشگاه ایران کامپوزیت، ارائه کننده محصولات الیاف شیشه و الیاف کربن

گالری

Template Design:Dima Group